koniec udalosti Jarná klasika: Paríž - Roubaix 2019
Víťaz: Philippe Gilbert (Deceuninck - Quick Step)
Komentuje: Miroslav Kováčik
 
Víťazom 117. ročníka cyklistickej klasiky Paríž – Roubaix sa stáva belgický pretekár Phillipe Gilbert z tímu Deceuninck – Quick Step. V záverečnom špurte zdolal prekvapenie dnešných pretekov Nilsa Politta, ktorý sa mohol stať len tretím Nemcom, ktorý by získal trofej v podobe dlažobnej kocky. Slovák Peter Sagan dlho bojoval o víťazstvo, bol v hlavnej skupine, ale štrnásť kilometrov pred cieľom nestačil na nástup spomínaného dua. Napokon končí na piatom mieste, jeho brat Juraj preteky nedokončil. Ja vám ďakujem za pozornosť a želám ešte pekný zvyšok dňa.
 
Najlepšia desiatka dnešných pretekov:

1. Philippe Gilbert (Deceuninck – Quick Step) 5:58:02
2. Nils Politt (Kaťuša-Alpecin) +0:00
3. Yves Lampaert (Deceuninck – Quick Step) +0:13
4. Sep Vanmarcke (EF Education First) +0:40
5. Peter Sagan (Bora-Hansgrohe) +0:42
6. Florian Sénéchal (Deceuninck – Quick Step) +0:47
7. Mike Teunissen (Jumbo – Visma)
8. Zdeněk Štybar (Deceuninck – Quick Step)
9. Evaldas Šiškevičius (Delko Marseille Provence)
10. Sebastian Langeveld (EF Education First).
 
CIEĽ
Víťazom cyklistickej klasiky Paríž – Roubaix sa stáva PHILIPPE GILBERT! Pre skúseného 36-ročného pretekára je to vôbec prvý triumf na tomto podujatí. V záverečnom špurte nedal šancu Nilsovi Polittovi a zaslúžene víťazí. Na treťom mieste končí Yves Lampaert, štvrtý Sep Vanmarcke a piaty Peter Sagan.
 
1 km
Tak ešte 1000 metrov pre vedúcu dvojicu. Yves Lampaert sa snaží na ňu dotiahnuť, ale myslím si, že do cieľa je už príliš málo času. Každopádne, Nils Politt ani Philippe Gilbert nemôžu príliš taktizovať.
 
3 km
Už len tri kilometre zostáva do prejazdu cieľovým priestorom. Ešte je na programe jeden sektor pokrytý mačacími hlavami, ale je jasné, že sa bude rozhodovať v špurte na staruškom velodróme v Roubaix.
 
5 km
Peter Sagan stráca kontakt s Yvesom Lampaertom. To znamená, že belgický šampión si ide pre tretie miesto. Opäť to vyzerá na vydarený deň tímu Deceuninck – Quick Step. Potvrdí to Philippe Gilbert víťazstvom?
 
6 km
Už len šesť kilometrov zostáva do cieľa a zrejme sa rozhodne na velodróme v Roubaix. Sep Vanmarcke rieši technické problémy a je otázne, ako dlho mu to bude trvať. Peter Sagan zrejme bude bojovať o tretie miesto.
 
9 km
Je to jasné, o víťazstvo si to dnes rozdajú Nils Politt a Philippe Gilbert. Ich náskok je na hranici 30 sekúnd a skôr to vyzerá tak, že skupina okolo Petra Sagana bude ešte dostihnutá zvyškom pelotónu. Doňho sa zaradil už aj jeden z dnešných hrdinov Wout van Aert.
 
11 km
Náskok vedúcej dvojice je na hranici pätnástich sekúnd. Yves Lampaert samozrejme ťahať nebude, a tak je to všetko na Petrovi Saganovi. S obhajobou vlaňajšieho triumfu to nevyzerá najlepšie, snáď mu Sep Vanmarcke občas pomôže s držaním tempa.
 
14 km
Nils Politt nastúpil a Philippe Gilbert sa dokázal za neho zavesiť. Bohužiaľ, Peter Sagan nevyzerá úplne najčerstvejšie a stráca kontakt. Žeby sme videli rozhodujúci moment pretekov? Navyše, Sep Vanmarcke má technické problémy.
 
15 km
Yves Lampaert dlho ťahal elitnú skupinu počas spomínaného sektoru, ale potom zozadu vystrelil Philippe Gilbert. Peter Sagan to ale vynikajúco prečítal a drží sa za ním. Navyše, mám pocit, že belgický národný šampión je so silami na konci.
 
18 km
Vpredu máme päťčlennú skupinu, pretože Yves Lampaert a Sep Vanmarcke sa dotiahli na Petra Sagana a spol. Smerujeme do záverečného náročného úseku Carrefour de l'Arbre s piatimi hviezdičkami. Držme palce, aby to Peter Sagan ustál.
 
20 km
Dvadsať kilometrov do konca, štyri k začiatku posledného náročného úseku pavé Carrefour de l'Arbre. Yves Lampaert utrhol Wouta van Aerta, ktorý toho má plné zuby. Belgický majster sa spoločne so Sepom Vanmarckom snaží dotiahnuť na vedúce trio.
 
22 km
Skúsený Philippe Gilbert sa odhodlal k nástupu, ktorý si výborne pokryl Peter Sagan s Nilsom Polittom. V druhej trojčlennej skupine akoby sa borci nevedeli dohodnúť, kto túto trojicu začne stíhať. Odstup je možno sedem sekúnd.
 
24 km
Náskok vedúcej skupiny klesá k 50-sekundovej hranici. Vyzerá to tak, že Peter Sagan a spol. trošku šetria sily na náročnú koncovku. Rozhodne sa na velodróme alebo na úseku Carrefour de l'Arbre?
 
26 km
Posledným úspešným obhajcom víťazstva na klasike Paríž – Roubaix je legendárny Tom Boonen. Tento Belgičan nenašiel premožiteľa v rokoch 2008 a 2009. Dnes môže jeho výkon napodobniť Peter Sagan. Zostáva necelých desať kilometrov pavé.
 
29 km
V "druhej" skupine má početnú prevahu domáci tím Groupama – FDJ, ale zrejme tam nie je líder Arnaud Demáre. Pokiaľ by tomu tak bolo som presvedčený o tom, že by sa práve jeho kolegovia snažili zmazať mankom skupiny okolo Petra Sagana.
 
32 km
Ešte sedem úsekov dlažobných kociek potrebujú prekonať jazdci z vedúcej skupiny. Ich náskok osciluje okolo jednej minúty, čo je veľmi dobré z hľadiska možnej obhajoby slovenského cyklistu Petra Sagana.
 
35 km
Peter Sagan predvádza vynikajúci výkon. Teraz zbytočne neplytvá silami a určite už rozmýšľa nad taktikou do záverečných 35 kilometrov. Z pretekárov vpredu by mal byť z hľadiska špurtu najrýchlejší, no možno čakať sériu nástupov jeho konkurentov.
 
38 km
Náskok vedúcej skupiny pokoril minútovú hranicu. Greg van Avermaet sa síce snaží, ale nedarí sa mu odčleniť od zvyšku pelotónu. Bohužiaľ, z hry o víťazstvo na úkor svojich kolegov zrejme vypadol aj Zdeněk Štybar.