koniec po predl. Slovensko – USA
4:3
(1:3, 1:0, 1:0 - 1:0)
Komentuje: Tomáš Lengyel

Pre slovenskú mužskú hokejbalovú reprezentáciu je to tretie zlato zo svetových šampionátov. Naši hráči dokázali obhájiť titul spred dvoch rokov, ktorí získali v Kanade. Stále tak platí fakt, že Slováci získali medailu na všetkých jedenástich MS.

Z dna na vrchol. Takto by sa dal opísať príbeh našich hokejbalistov na MS vo Švajčiarskom Zugu. Po úvodných troch zápasoch Slovákom nikto neveril. Prehrali sme s Američanmi, remizovali s Fínskom i Pakistanom a veľa šancí sa nám nedávalo. Potom však nastal zlom a zverenci Jozefa Ďurisa vyhrali všetky zostávajúce zápasy. V záverečnom dueli skupiny porazili Portugalsko a následne prešli bez prehry vyraďovacou fázou. Vo štvrťfinále zdolali Kanadu, v semifinále prekazili finálový sen Čechom a v boji o zlato otočili takmer stratený zápas so Spojenými štátmi.

Najlepší hráči zápasu:
Boris Oravec (Slovensko) – Chris Haynes (USA)

56:29
Slovensko dalo gól!
Je rozhodnuté. Po buly sa loptička dostala k BORISOVI ORAVCOVI, ktorého presná strela ukončuje svetový šampionát v Zugu. Naši hokejbalisti obhájili titul majstrov sveta. Bez asistencie.

55:20
Slováci sa v predĺžení nedokážu presadiť. Po dlhej dobe sa usadili v útočnom pásme, ale Rethage nemal veľa práce.

54:36
Po odraze od zadného mantinelu sa loptička prekvapivo dostala pred Petríka, ktorý ju schoval v lapačke.

54:10
Naši hráči to skúšajú skôr individuálne. Hrivnák však svojím pohybom nezamotal hlavy americkým obrancom a vlastne nič nevymyslel.

52:50
Ďalšia príležitosť Američanov na rozhodnutie. Ruizova strela spomedzi kruhov neprešla cez Petríkovu lapačku.

52:30
Bobby Housser bol taký rýchly, že ho nedokázali naši obrancovia odzbrojiť, no v tutovke trafil iba nášho brankára.

51:20
V tretej tretine sa zdalo, že americkí hokejbalisti kondične odpadli, no v týchto chvíľach prebrali iniciatívu a snažia sa rozhodnúť.

50:00
Káčerovu strelu z diaľky vyrazil Rethage pred seba, a tak musel onedlho čeliť aj príklepu Škultétyho.

49:15
Hackett sa tlačil do brány a prevalcoval aj gólmana Petríka. Zaobišlo sa to nakoniec bez zbytočnej roztržky.

49:00
Hráči USA sú v predĺžení lepší. Schlegel najskôr z pravého kruhu neprekvapil Petríka a následný Ruizov pokus smeroval mimo brány.

48:30
Rozhodcovia zjavne nechcú zasahovať do priebehu zápasu zbytočnými vylúčeniami, pretože Bujdák predviedol ukážkové podrazenie na jedného z Američanov.

47:55
Rozhodcovia niečo konzultujú s boxom časomeračov, chvíľu sa nehrá.

47:00
Rímsky s Oravcom dlho vymýšľali ako prekvapia obranu USA, no nepodarilo sa im to. Oravec síce poslal loptičku pred bránu, ale tam nebol nikto z jeho spoluhráčov.

46:20
Hrá sa naďalej vo vysokom tempe. Slovensko v predĺžení zatiaľ nevystrelilo.

45:11
Prišla ďalšia americká šanca na rozhodnutie. Schlegel ostal úplne sám na ľavom kruhu, no vo výbornej pozícii minul bránu.

45:01
Začalo sa predĺženie.

45:00
Tretia tretina sa skončila.

44:45
Záverečné sekundy patria Američanom. Výborný Housser sa dostal medzi kruhy a jeho bekhendovej strele opäť chýbal iba kúsok ku gólu.

43:50
Obrovská šanca USA. Hneď po vhadzovaní sa dostal k loptičke Housser, ktorý bez prípravy vypálil a len o pár centimetrov minul slovenskú bránu.

43:48
Sporné zakázané uvoľnenie aj na slovenskej strane. Američania sa z ničoho nič presťahovali pred Petríka.

43:15
Zámorskí hokejbalisti sa oslobodili iba za cenu zakázeného uvoľnenia. Slováci majú v tretej tretine prevahu.

42:20
Aj Američania o sebe dávajú vedieť. Rýchly Gregory chcel prekvapiť našu obranu, no jeho strela z uhla nebola pre Petríka veľkou hrozbou.

41:00
Oravec sa ocitol v dobrých gólových príležitostiach. Najprv sa samostatne dostal cez viacero amerických hráčov a zakončoval z pravého kruhu. Následne dostal prihrávku do predbránkového priestoru, ale jeho pokus pokryl Rethage.

40:30
Po dvoch našich góloch sa karta obrátila. Momentálne sú vo všetkom rýchlejší slovenskí hokejbalisti, ktorí by radi rozhodli ešte v riadnom hracom čase.

39:46
Prihrávka jedného zo zámorských hokejistov bola našou obranou zblokovaná na ochrannú sieť. Oba tímy idú v závere na maximum.

38:50
Američanov inkasovaný gól nakopol a ihneď sa vydali dopredu. Haynes skúšal individuálnu akciu a dvakrát v krátkom slede ohrozil Petríka.

37:59
Naši hokejbalisti zaslúžene vyrovnali. Sedem minút pred koncom tretej tretiny vypálil JOZEF MINÁRIK, ktorý prekonal amerického brankára. Asistencia: Lukáš Maděra.

37:10
Ďalšia tutovka na našej strane. Rampáček na seba natiahol dvoch hráčov, našiel medzi kruhmi voľného Kollára, ktorý bez váhania vystrelil, no Rethage vytiahol kvalitný zákrok.

36:45
Veľká šanca našich. Housser sa nechal obrať o loptičku. Oravec ju získal a mohol prihrávať voľnému Rímskemu. Napokon zobral zodpovednosť na seba a vystrelil na Rethagea.

36:10
Rethage je v týchto chvíľach pod paľbou slovenských útočníkov, no statočne odoláva. Naposledy strieľal Ivan Škultéty.

35:45
Milan Beniač bol sám proti dvojici súperov. S jedným si poradil kľučkou a spoza toho druhého ohrozil americkú bránu.

35:00
Slováci vrhajú všetky sily do útoku. Do konca tretej tretiny ostáva desať minút.

34:14
Rímsky obrkúžil bránu a poslal loptičku pred Rethagea. Oravec sa snažil dorážať, ale neskóroval.

33:31
Liebers sa vrátil do hry. Naša presilová hra ostala nevyužitá.

33:06
Ruiz unikol v oslabení, ale jeho strela z ostrého uhla neohrozila Stanislava Petríka v slovenskej bráne.

32:28
Marek Slovák bol na vrchole presilovkového trojuholníka a dvakrát po sebe tvrdo vypálil Rethage ale pokryl jeho delovky aj následné dorážky.

32:00
Američania vyhrali buly a vyhodili loptičku až za Petríkovu bránu. Slováci sú však už nasťahovaní v útočnom pásme.

31:31
Vylúčenie USA. 2 minúty za nedovolenú hru so zdvihnutou hokejkou dostal Chris Liebers.

30:40
Prežili sme americkú presilovku. Ladiver sa vrátil do hry. Slovensku ostáva približne 14 minút, aby niečo urobilo s výsledkom.

30:01
Začala sa tretia tretina.

30:00
Druhá tretina sa skončila.

29:30
Američania v presilovke tradične pália z diaľky. Tentoraz to zahrali na Ruiza, ktorého príklep Petrík zlikvidoval.

28:40
Vylúčenie Slovensko. Opäť sme Američanov pustili k slovu a urobili sme faul. 2 minúty strávi na trestnej lavici Milan Ladiver, ktorý sa previnil nedovoleným bránením.

28:00
Pokračujeme v ofenzíve. Beniač nabil na modrú čiaru Marekovi Slovákovi, ktorého strela bez prípravy nebola presná.

27:27
V týchto momentoch sa nám podarilo zovrieť Američanov v obrannom pásme a dočkali sme sa zníženia. BORIS ORAVEC sa natlačil pred bránu a zasunul loptičku za Rethageov chrbát. Asistencie: Dušan Danko, Ján Rímsky.

26:00
Martin Kollár sa oprel do loptičky, ale Rethage jeho strelu dokázal zlikvidovať, rovnako aj následné dorážky.

25:17
Nedarí sa nám zatlačiť súpera. Američania hrajú trpezlivo a zbytočne sa nepúšťajú do útočenia.

24:30
Lukáš Maděra dostal loptičku do dobrej pozície. Bol osamotený na vrchole kruhov, vypálil z prvej, ale trafil iba obrancu stojaceho pred sebou.

23:43
Nevyužili sme štandardnú presilovku ani početnú výhodu o dvoch hráčov. Napriek veľkej snahe našich sa skóre nemenilo.

23:04
Prvý vylúčený hráč Spojených štátov sa vrátil do hry.

22:30
Američanov sme zatlačili, ale nedokážeme si vytvoriť ideálnu streleckú pozíciu.

21:43
Vylúčenie USA. 2 minúty za sekanie dostáva aj Chris Liebers. Presilová hra piatich proti trom pre Slovensko.

21:04
Vylúčenie USA. Hneď po buly bol faulovaný Ladiver. 2 minúty za sekanie pre Sullivana.

20:54
Ďalšia tutovka na slovenskej strane. Marek Slovák neskóroval vo výbornej pozícii.

20:15
Obrovská šanca našich. Slovák zachytil loptičku na modrej čiare, prihral Škultétymu, ten našiel ešte lepšie postaveného Beniača, no slovenský útočník nepridal druhý gól.

19:30
Boris Oravec sa rútil sám na amerického brankára, no v poslednej chvíli chcel ešte prihrávať Rímskemu, čo nebolo najlepším riešením.

18:56
Takmer minútu sme hrali s posunutou bránou, ale rozhodcovia nechávali hru plynúť. Prerušil ju až zákrok Petríka proti Schlegelovi.

18:00
Hackettova strela narobila Petríkovi problémy. Slovenský gólman neudržal loptičku vo svojej moci a museli mu pomôcť spoluhráči.

16:42
Na opačnej strane ostal pred bránou nekrytý Jonathan Ruiz, no jeho strela zblízka bola zblokovaná na zadný mantinel.

16:01
Boris Oravec obkrúžil bránu, vyšiel s loptičkou až do medzikružia a nebezpečne vystrelil na Retaghea.

15:19
Druhé dejstvo odštartoval americký výber zakázaným uvoľnením, a tak sme zadarmo získali útočné pásmo.

15:01
Začala sa druhá tretina.

15:00
Prvá tretina sa skončila.

14:37
Housser bol tiesnený jedným slovenským obrancom, ale napokon z otočky vystrelil a Petrík musel loptičku schovať v lapačke.

14:00
Slovenskí hráči sa v týchto momentoch hľadajú. Predsa len už v druhej minúte sa dostali do vedenia, no potom prišli tri góly Američanov.

13:10
Náš súper hrá vo veľkej pohode. Zámorskí hokejbalisti sú rýchlejší, agresívnejší a hlavne efektívnejší.

12:40
V prvom zápase na turnaji nám Američania nastrieľali štyri góly v presilovkách, dnes majú v prvej tretine na svojom konte dva presné zásahy.

11:57
USA dali gól! Zdalo sa, že sa ubránime, no potom prišiel prienik obrancu MICHAELA COLCORDA, ktorý si položil brankára Petríka a bekhendom poslal loptičku do našej siete. Asistencie: Chris Haynes, Denny Schlegel.

10:45
Američania pokračujú vo výborných početných výhodách. Všetko tlačia do brány a hlavne často strieľajú.

09:59
Vylúčenie Slovensko. 2 minúty sa teraz budeme musieť brániť kvalitnej americkej presilovke, pretože na trestnú lavicu putuje za nedovolené bránenie Roman Bujdák.

08:47
USA dali gól! Úspešná presilovka v podaní zámorského tímu. Najskôr sa zdalo, že v sieti skončila delovka Houssera, no jeho strelu pravdepobodne tečoval JIM DAUGHERTY. Asistentecie: Andrew Hildreth, Bobby Housser.

08:34
Vyskytol sa nejaký technický problém, pre ktorý sa chvíľu nehralo. Už je všetko v poriadku.

08:20
Američania sú veľmi dôrazní v predbránkovom priestore. Loptičku sa snažia pretlačiť do siete za každú cenu. Petrík musel na viackrát zasahovať.

07:56
Vylúčenie Slovensko. 2 minúty za nedovolené bránenie v hre dostal Boris Oravec.

07:50
Oravec sa dostal do blízkosti brány, no bol tiesnený a nevedel sa dostať k strele. Napokon to skúsil z otočky, ale Rethage schoval loptičku v lapačke.

07:02
Hildreth je späť na ploche. Američania v závere oslabenia dokonca zaútočili a preverili Petríkovu pozornosť.

06:25
K prvej strele sa odhodlal až po vyše minúte Kollár, ktorého pokus Rethage vykopol betónom.

05:47
Američanov sme zovreli v ich obrannom pásme, ale v koncovke sa zbytočne ponúkame.

05:02
Vylúčenie USA. 2 minúty za nedovolené bránenie strávi na trestnej lavici Andrew Hildreth.

04:35
Zámorskí hokejbalisti vysoko napádajú. Dokonca s troma hráčmi znepríjemňovali našu rozohrávku a dostali sa k loptičke.

03:30
Hneď po buly v útočnom pásme mal čas na strelu Marek Slovák, ktorého príklep skončil vedľa americkej brány.

03:00
Hektický úvod stretnutia. Američania hrajú vo vysokom tempe a z každej pozície strieľajú na nášho gólmana, ktorý musel likvidovať nebezpečné pokusy.

01:40
USA dali gól! Netešili sme sa dlho. Hneď po vhadzovaní prešiel do útočného pásma JESS HACKETT, vystrelil spoza obrancu, Petrík na loptičku dobre nevidel a inkasoval. Asistencia: Chris Haynes.

01:38
Výborný úvod našich hokejbalistov. Americká defenzíva zabudla na MILANA BENIAČA, ktorý sa zoči-voči Rethageovi nepomýlil a poslal Slovensko do vedenia. Asistencie: Marek Slovák, Pavol Blahut.

00:48
Petrík musel prvýkrát zasahovať. Snažil sa vypichnúť puk hokejkou, čo sa mu nepodarilo ideálne, no pomohla mu obrana.

00:30
Američania začínajú opatrne vo vlastnom obrannom pásme. S rozohrávkou si dával na čas kapitán Hildreth.

00:01
Stretnutie sa práve začalo.

Američania sa predstavujú vo finále MS v hokejbale prvýkrát v histórii. Výber spojených štátov amerických nezískal na svetových šampionátoch ani jednu medailu. Slovensko má na svojom konte desať cenných kovov. Dvakrát sme dosiahli na zlato, dvakrát sme boli strieborní a šesťkrát bronzoví.

Rozcvička je stále v plnom prúde. Na začiatok zápasu si ešte budeme musieť pár minút počkať.

Až v týchto chvíľach sa začala predzápasová rozcvička. Slováci sú na ploche, Američania ešte nie. Zápas by mal odštartovať približne o 18:15.

Na ploche Bossard Areny sa stále tešia z titulu majsteriek sveta Kanaďanky, ktoré vo finále zdolali Češky. Začiatok finálového zápasu mužov sa tak možno posunie o pár minút.

Úvodné zostavy:

Slovensko: Petrík (Komenda) – Blahut, Danko, Minárik (C), Doskočil, Káčer, Titka, Bujdák, Mikéska – Slovák, Ladiver, Beniač, Rampáček, Frkáň, Škultéty, Martinusík, Ecker, Kollár, Rímsky, Oravec, Hrivnák, Maděra, Teplický.

USA: Rethage (Rocha) – Pruitt, Zimmick, Molitierno, Colcord, Hildreth (C), Liebers, Caron – Daugherty, Trapani, Esposito, Sullivan, Caba, Ruiz, Petito, Herschk, Wilson, Gregory, Schlegel, Haynes, Hackett, Housser, Merchant.

Vážení športoví fanúšikovia, Slovensko môže na MS v hokejbale obhájiť zlaté medaily, vo finále o ne budeme bojovať s USA a vy môžete byť vďaka nášmu priamemu prenosu pri tom! Hokejbal patrí medzi najúspešnejšie slovenské kolektívne športy, z hľadiska bilancie cenných kovov je dokonca najúspešnejší. Dnes môžeme naše silné postavenie v tomto športe potvrdiť ďalšou zlatou medailou.

Slováci nezačali turnaj dobre, po 3 zápasoch v skupine mali na konte len 2 body za remízy (s Fínskom 1:1 a Pakistanom 3:3) a 1 prehru (s USA 3:4). V rozhodujúcom zápase o postup do štvrťfinále s Portugalskom však zabrali, vyhrali 4:2 a odštartovali veľkú vlnu eufórie. Vo štvrťfinále proti Kanade už vyhrávali 4:1, o náskok však prišli a muselo sa ísť do predĺženia, v ktorom rozhodol o postupe Milan Rampáček. V semifinále to bol bravúrny výkon celého tímu na čele s takmer neprekonateľným brankárom Petríkom, naši chlapci najmä bojovnosťou predčili Čechov a zvíťazili 3:1 po góloch Kollára, Martinusíka a Beniača. Dnes zaznamenajú 11.medailu z 11-tich MS v hokejbale v histórii – otázka bude, akej bude farby. Zlatá je jasným cieľom našich reprezentantov.

Zostava Slovenska z posledného zápasu proti Česku:
Petrík (Komenda) – Danko, Minárik, Blahút, Doskočil, Káčer, Titka, Bujdák, Mikeska – Hrivnák, Slovák, Ladiver, Beniač, Rampáček, Frkan, Škultéty, Martinusík, Ecker, Kollár, Rímsky, Oravec, Maděra, Teplický

Američania zažívajú turnaj ako z ríše snov. Ani raz ešte neprehrali a ani nestratili body, vo vyraďovacej časti vyhrali suverénne dva zápasy s celkovým skóre 13:2. Poďme však pekne po poriadku – v základnej skupine v úvodnom zápase zdolali práve našich chlapcov tesne 4:3, potom rovnako tesne Portugalcov 2:1 a Fínov 2:0. Medzitým ešte jasne porazili Pakistan výsledkom 11:3. V play-off si najprv poradili s domácimi Švajčiarmi suverénne 7:1 v semifinále s Grékmi 6:1. Je jasné, že nás čaká veľmi silný a konsolidovaný súper.

Vítame Vás pri on-line prenose. Stretnutie sa začne o 18:00.