koniec N. Djokovič – K. Anderson
2:0
(6:2, 6:2)
Komentuje: Adam Dořák

Srb to v dnešním semifiále neměl příliš těžké. Anderson si prakticky nedokázal za celý zápas nic vytvořit, či se dostat do nějaké nadějné pozice. Djokovič od úvodu zápasu diktoval tempo hry. V každém setu sebral soupeři dvakrát servis a postupuje do finále.
Ve finále vyzve mladíka Alexandra Zvereva, který porazil (7:5,7:6) v odpoledním semifinále Rogera Federera. Zverev už s Djokovićem hrál ve skupině a tehdy prohrál. Nyní má velkou možnost oplatiti porážku na stejném turnaji a to ve finále!

Konec zápasu

6:2
A využívá ihned ten první, i když mu u sítě pomohla trošku páska. Nicméně Novak Djoković slaví vítězství.

40-0
Djoković dobrým servisem získává fiftýn a nyní má tři mečboly.

30-0
Anderson zahrává do sítě a už jen odevzdaně jde a připravuje se na další servis soupeře.

15-0
Srb začal esem!

5:2
Konec přestávky, podávat bude Novak Djoković.

5:2
Následuje přestávka a výměna stran.

5:2
Tu nakonec ihned využívá a udržením svého podání zažehl malinkatou jiskřičku naděje. Nicméně, aby vzal Djokovićovi dvakrát servis? To by musel u Srba nastat totální zkrat.

40-A
Forhend končí v síti a Anderson má výhodu.

40-40
No, a první krok udělal. Nyní je tu shoda a od teď to může dopadnout už jakkoliv.

30-40
A nebo také ne! Po dvojchybě soupeře už mu k vítězství schází přesně tři míčky, které však musí vyhrát po sobě.

15-40
Anderson nyní prohnal Djokoviče a ten vrací o sítě. Vypadá to, že Srb si bude muset vítězství odservírovat.

15-30
Míček získává Anderson.

15-15
Po nevynucené chybě, tu máme stav po patnácti.

0-15
Anderson neuspěl s technikou, která ukázalo, že se jednalo o aut z jeho prvního servisu. Ale nakonec dokázal vyhrát výměnu i po druhém servisu.

5:1
Djoković míří za vítězství čistou hrou a pokud nyní vezme podání soupeři, tak mu už v cestě do finále nic nezabrání.

40-0
Ani po tomhle dlouhém returnu Andersona a ten už asi ani sám sobě nevěří, že by mohl zápas otočit.

30-0
Eso a Djoković zatím nedává žádnou sebemenší šanci soupeři.

15-0
Míček získává Djoković.

4:1

4:1
Djoković míří do finále! Tímhle vítězným forhendem na boční lajnu bere soupeři podruhé servis ve druhém setu a s největší pravděpodobností se utká ve finále s Alexandrem Zverevem!

A-40
Ale Djokovič hraje skvěle. Nejdříve poslal úder na levou stranu a následně překvapil úderem na pravou stranu, kde Anderson nemohl být.

40-40
Anderson nakonec dokázal po nevynucené chybě soupeře dostat hru na shodu.

A-40
A dalším míčkem si Djoković vypracoval brejkbol, po jehož proměnění už to bude s Andersonem velmi špatné.

40-40
Tak nakonec to nebude mít Anderson bez problémů a je tu shoda!

30-40
Nyní se štěstím zahrál Djoković úder pod tlakem a míček lízl základní čáru.

15-40
Tak to nakonec vypadá, že v tomto gemu nebude mít Anderson větší potíže.

15-30
Hodina hry za námi a Anderson získává po dobrém servisu další fiftýn.

15-15
Nyní se mu však podařilo zkrátit míček u sítě a slaví s tím úspěch.

15-0
Bekhend nalepený přímo na boční lajnu a Anderson se nemá nyní vůbec čeho chytit, jakmile se dostane se soupeřem do výměny, tak jde fiftýn většinou na stranu soupeře.

3:1
A nakonec v závěru eso a snadná práce pro Djokoviće v tomto gemu, ve kterém jsem neviděli žádnou delší výměnu.

40-15
Nyní varianta prvního servisu ven z kurtu.

30-15
Která je napravená dalším povedeným servisem na střed kurtu.

15-15
Jak to někdy bývá v tenise, tak po esu přichází dvojchyba.

15-0
Čtvrtý gem začíná Srb svým dalším esem!

2:1

2:1

2:1
Djokovič už to nevydržel a naběhl si k síti, ale tohle zakončení se mu příliš nepovedlo a pokračujeme v situaci, jakou jsme měli v prvním setu, kde to bylo po třech gemech také 2:1 pro Djokoviće.

30-40
Se svým dalším dobrým první servisem si Anderson vypracoval výhodu na svou stranu.

30-30
Eso Andersona a o tenhle gem to bude ještě boj.

30-15
Teď měl nakročeno k dalšímu fiftýnu, ale nezvládá smeč a míček skončil v síti.

15-15
Anderson vytasil po delší době první dělový servis.

15-0
Anderson příliš nepočítal s forhendem k boční lajně a ani na něj nikterak nezareagoval.

2:0
A zase dlouhý míček od Andersona a zatím se nám opakuje situace z prvního setu, kdy se Srb taky dostal do vedení 2:0. Nyní by měl Anderson udržet svůj servis...nebo se změní situace od prvního setu?

40-15
Forhend končí v autu a Anderson se snaží, nicméně dnes mu ty míče lítají hodně mimo vyznačený dvorec.

30-15
Djoković otáčí vývoj gemu na svou stranu po dobrém prvním podání.

15-15
Dlouhý míč a je srovnáno po patnácti.

0-15
Djoković posílá bekhend za základní čáru.

1:0
Djokovič opatrně vracel bekhendovými údery a Anderson nakonec poslal forhend do sítě. Anderson se rozčiluje a dostává napomenutí od rozhodčího. Avšak nejednalo se o nic velkého, těžko říct, jestli se neodehrálo něco mimo kamery?

40-15
Djoković returnuje první servis za základní čáru...

40-0
Dvojchyba a tohle je hodně špatné pro Andersona, který je zatím bez šťávy.

30-0
Anderson nezačíná ani začátek druhého setu zrovna nejlépe a Djoković vytáhl jeden ze svých pěkných úderů a forhendem po čáře zakončuje výměnu.

15-0
Výměna byla trpělivá od obou stran a každý čekal na chybu toho druhého. Nakonec ji vyrobil Anderson.

0:0
Zápas je přerušen a nejspíše kvůli odchodu Andersona na toaletu. Za chvíli se bude pokračovat.

6:2
Djoković zvládá nakonec další výměnu a po nevynucené chybě soupeře usedá na lavičku s prvním setem ve své kapse. Anderson dohrál na tom, že měl hodně špatný vstup do zápasu. Uvidíme, jak začne druhý set a jestli dokáže dramatizovat tohle semifinále.

40-30
Ale Djokovič si připravil útok, zatlačil soupeře daleko za základní lajnu a naběhl k síti. Zkrácení míčku už bylo jen formalitou.

30-30
Tentokrát však druhý servis soupeře returnuje na střed kurtu a soupeř zahrává do sítě. Malá jiskřička naděje pro Andersona.

30-15
Jihoafričan nyní nepřesně returnuje druhé podání a míček mu pravděpodobně na raketě nesedl.

15-15
Nevynucená chyba od favorita a jeho bekhend rozvlnil síť.

15-0
A začíná dobře, kdy Anderson první servis jen stopl.

5:2

5:2

5:2
A tuhle luxusní možnost využívá, když Anderson po delší výměně trefuje těsný aut. Proč luxusní? Protože Djoković po krátké pauze půjde podávat na vítězství v prvním setu!

40-30
Anderson opět v problémech při svém servisu a nabízí soupeři hodně luxusní možnost!

30-30
Anderson nyní napálil forhend do sítě a opět tomu dal příliš mnoho razance.

15-30
Po dobrém úderu přichází dvojchyba a je to první pro Andersona.

0-30
A nyní vyškolil soupeře povedeným křižným bekhendem přesně na boční čáru, tak to byl hezký vítězný úder.

0-15
Anderson slaví úspěch i skrze druhý servis, kdy zatloukl míček z forhendu k boční lajně.

4:2
Druhý servis a return soupeře zastavuje páska.

40-30
Djoković poslal kratší míček se zajímavou rotací a Anderson nedokázal vrátit zpět.

30-30
Anderson chtěl nyní hodně vyhrát tuto výměnu a do posledního forhendu dal příliš mnoho razance a míček odletěl daleko mimo kurt.

15-30
Aut pro Srba a je tu první menší komplikace při jeho servisu.

15-15
Dlouhá výměna, který rozhodla změnu rytmu ze strany Djokoviče, ten poslal závěrečný úder do rohu kurtu, odkud už Anderson returnuje jen do sítě.

0-15
Bekhend Djokoviče končí v autu a Anderson začíná kousat.

3:2

3:2

3:2
Djoković vrací druhý servis soupeře do sítě a Anderson se nejspíše dostal do svého rytmu a nyní už to bylo na podání rozhodně lepší.

15-40
Djoković však nedovolí soupeři zakončit tento gem čistou hrou.

0-40
A opět byl základem dobrý první servis, náběh k síti, kde se musel natahovat, aby jej soupeř neprohodil, nakonec zakončuje do odkrytého dvorce.

0-30
A další eso. Zdá se, že se Anderson konečně chytil na svém servisu.

0-15
Eso!

3:1
Djoković drží své podání i nadále a tentokrát čistou hrou!

40-0
Djoković si naběhl k síti, ale soupeř vyslal vysoký lob a Srb musel couvat dozadu a z první poslal míček na náhodu do kurtu. Anderson chtěl zkrátit hru, ale to se mu příliš nepovedlo.

30-0
Nyní slaví úspěch s forhendem do protipohybu soupeře.

15-0
I přes druhé podání si Djoković připravil precizní útok a donutil Andersona zahrát nevynucenou chybu.

2:1

2:1

2:1
Anderson nakonec zvládá tuto hru, kdy zahrál vítězný úder u sítě. Avšak opět se hodně natrápil při svém podání a podruhé musel hrát přes shodu.

40-A
Anderson a jeho premiérové eso! Na esa tedy 1:1!

40-40
Srb zvedá oči ke stropu haly a tento forhend skončil v těsném autu.

A-40
Djoković má v tomto gemu další šanci a jeho soupeř se i nadále trápí při podání.

40-40
Tu smazal dobrým servisem ven z kurtu.

40-30
Vzápětí však zahrává míček do autu a nabízí soupeří další brejkbolovou šanci.

30-30
Důležitý úder Andersona a jeho křižný forhend nalepený na boční lajnu jej může hodně povzbudit.

30-15
Druhý servis soupeře v pohodě returnuje a Anderson poslal forhend do sítě.

15-15
Srovnává však po dobrém prvním servisu na střed kurtu a po hodně dlouhé době mu přišel dobrý první servis.

15-0
Anderson se zatím trápí a zahrává další nevynucenou chybu a jeho míče létají daleko za základní čáru.

2:0
Djoković bez větších problémů potvrzuje brejk a ujímá se vedení 2:0.

40-15
Bekhend po čáře a soupeř odvrací křižným úderem jen do sítě.

30-15
Premiérové eso Djokoviće.

15-15
Bekhend končí v síti a fiftýn pro Andersona.

15-0
Srb začíná dobrým prvním servisem.

1:0
Po dlouhé výměně nakonec Anderson zahrává míček do autu a Srb se ujímá ihned na začátku vedení! Anderson měl velké problémy se trefit do prvního servisu a většinou musel zahrávat druhý servis.

A-40
A Djoković má po nevynucené chybě soupeře další možnost!

40-40
Tentokrát podobný úder už favorit zápasu zvládá a srovnává opět na shodu. Tak tu máme zápletku ihned v samotném úvodu zápasu.

40-A
Křižný forhend Srba skutečně skončil za boční lajnou a tentokrát nebyl Djoković s jestřábím okem úspěšný.

40-40
Anderson i přes druhé podání dokázal odvrátit hrozbu brejkbolu, kdy Djoković vrací míček do sítě.

40-30
Úder Andersona končí za čarou a to potvrdilo i jestřábí oko a je tu první brejkbol pro Srba.

30-30
Djoković se dostal do výměny a svou trpělivou hrou donutil soupeře k první nevynucené chybě, kdy míček končí za základní čarou.

15-30
Anderson získává míček po druhém servisu, kdy zamířil přesně do protipohybu svého soupeře.

15-15
Anderson podal podání ven z kurtu a u sítě zahrává vítěznou smeč.

15-0
Djoković začíná vítězným forhendem po druhém servisu soupeře.

0:0

Závěrečný turnaj mistrů směřuje do závěrečných bojů. Do semifinále postoupili, dle předpokladů, papírově nejsilnější soupeři. V prvním semifinále se utká Roger Federer vs. Alexandr Zverev. Ve druhém semifinále pak Novak Djoković vs. Kevin Anderson.

Novak Djoković
Djoković, jakožto největší aspirant na titul, prošel skupiny bez ztráty kytičky a porazil postupně Isnera, Zvereva a Čiliče. Všechny zápasy zvládl ve dvou setech. Ve třech utkáních čelil jen dvěma brejkbolům (zápas v prvním setu se Zverevem) a jednomu setbolu (první set s Čiličem ve zkrácené hře). Djoković tedy ani jednou neztratil servis! I v dnešním semifinále je považován za favorita a jeho ne-postup do finále by se rovnal velkému překvapení.

Kevin Anderson
Jihoafričan porazil v prvním zápase Thiema (2:0), následně deklasoval Nišikoriho, kterému dovolil jen jeden gem! Závěrečný zápas prohrál s Federerem, kdy již věděl, že mu postup do semifinále neunikne. Zatímco Švýcar potřeboval zvítězit, aby mohl jít do semifinále z první pozice ve skupině. Proti Švýcarovi neodehrál špatný zápas, avšak Federerova hra se od úvodní překvapivé porážky od Nišikoriho rapidně zlepšila! Anderson je sice proti Djokovićovi outsiderem, avšak nikde není psáno, že nemůže uspět. Ostatně ve čtvrtfinále ve Wimbledonu byl taky v pozici outsidera a nakonec vyřadil největšího favorita, Federera.

Bilance vzájemných zápasů hovoří pro Srba a to v poměru 7:2! První vítězství Andersona přišlo v jejich prvním zápase a to v roce 2008 na turnaji v Miami. Pak již vyhrával Srb. O druhé vítězství se Anderson zasloužil na letošním exhibičním turnaji – Laver Cupu. Dnes však půjde o zcela jiný turnaj a hlavně motivace Srba je hodně velká, neboť jako světová jednička by chtěl zakončit rok triumfem na Turnaji mistrů.

Vítáme vás u on-line přenosu. Utkání začíná v 21:00.