koniec udalosti Muži - Vytrvalostné preteky (20 km)
Johannes Thingnes Bø (Nórsko)
Komentuje: Tomáš Lengyel
 
Johannes Thingnes Bø v dnešných vytrvalostných pretekoch na dvadsať kilometrov ukončil svoje olympijské trápenie. Nórsky biatlonista opäť nebol presvedčivý pri streľbe, ale aj dve chyby mu stačili na zlatú medailu. Tesne za ním skončila dvojica stopercentných strelcov. Slovinec Jakov Fak získal striebro a Rakúšan Dominik Landertinger bronz.

Dlho bol jasným favoritom na prvenstvo Martin Fourcade, ale francúzsky líder Svetového pohára na záverečnej položke dvakrát zaváhal a spadol až na piatu pozíciu. Rovnako štvrtá streľba pokazila výsledok Švédovi Jesperovi Nelinovi, ktorý útočil prekvapivo na zlato.

Slovenskí pretekári dnes nedokázali nadviazať na vynikajúce výkony Anastasie Kuzminovej a Paulíny Fialkovej. Spomedzi mužov sa umiestnil najlepšie Matej Kazár, ktorý bol s dvoma chybami na konečnej 34. priečke. Martin Otčenáš, Michal Šíma a Tomáš Hasilla obsadili posledné tri pozície vo výsledkovej listine.
 
Konečné poradie vytrvalostných pretekov mužov:
1. Johannes Thingnes Bø (NOR) 48:03,8 min. (2)
2. Jakov Fak (SLO) + 5,5 s (0)
3. Dominik Landertinger (AUT) + 14,2 s (0)
4. Sebastian Samuelsson (SWE) + 29,1 s (1)
5. Martin Fourcade (FRA) + 42,4 s (2)
6. Benjamin Weger (SUI) + 48,6 s (1)
7. Michal Krčmář (CZE) + 1:15,5 min. (1)
8. Fredrik Lindström (SWE) + 1:22,1 min. (1)
9. Erik Lesser (GER) + 1:27,3 min. (1)
10. Emil Hegle Svendsen (NOR) + 1:36,7 min. (2)
-----
34. Matej Kazár (SVK) + 3:48,6 min. (2)
84. Martin Otčenáš (SVK) + 9:12,2 min. (5)
85. MIchal Šíma (SVK) + 9:48,5 min. (6)
86. Tomáš Hasilla (SVK) + 10:51,4 min. (9)
 
Vytrvalostné preteky mužov v rámci biatlonových súťaží na olympijských hrách v Pjongčangu sa práve skončili.
 
cieľ
Slovenskí biatlonisti nebudú spomínať v dobrom na dnešné vytrvalostné preteky, pretože Hasilla, Otčenáš a Šíma obsadia pozície úplne na chvoste výsledkovej listiny. Kazár sa vojde do štvrtej desiatky.
 
cieľ
Výborný výsledok si pripísal Čech Michal Krčmář. Strieborný medailista zo šprintu prišiel do cieľa na siedmej priečke.
 
4. str
Slovenskí biatlonisti majú za sebou všetky streľby. Najlepší bol dnes Matej Kazár s dvoma chybami, Martin Otčenáš nazbieral päť nepresných výstrelov, Michal Šíma šesť a Tomáš Hasilla deväť.
 
cieľ
Poznáme kompletné zloženie medailového pódia. Johannes Thingnes Bø sa teší zo zlata, Jakov Fak skončil na druhej pozícii iba o päť sekúnd. Bronz získa Dominik Landertinger.
 
19,5km
Päťsto metrov pred cieľom je to stále veľmi vyrovnané. Jakov Fak beží výborne a zvyšuje svoj náskok pred Landertingerom na päť sekúnd.
 
18,6km
Jakov Fak dokázal vystupňovať svoje tempo a dostal sa o sekundu pred Dominika Landertingera. Na nórskeho lídra stráca šesť sekúnd.
 
cieľ
Vyzerá to tak, že o medailových pozíciách je rozhodnuté. Johannes Thingnes Bø sa stane víťazom vytrvalostných pretekov, druhé miesto pravdepodobne pripadne Dominikovi Landertingerovi a tretí by mal skončiť Jakov Fak.
 
4. str
Jesper Nelin mohol byť olympijským víťazom, ale nezvládol tlak pri záverečnej streľbe. Švéd nazbieral tri chyby, ktoré ho odsúvajú mimo hry.
 
4. str
Jakov Fak potvrdil povesť vynikajúceho strelca. Slovinec dnes nezaváhal ani raz, ale na Dominika Landertingera stráca štyri sekundy. Stále však môže získať medailu.
 
4. str
Matej Kazár má odstrieľané. Slovenský pretekár si dnes pripísal dve strelecké chyby a priebežne sa zaradil na 28. miesto.
 
4. str
Sebastian Samuelsson zvládol štvrtú streľbu a má reálnu šancu na medailu. Mladý Švéd je s jednou chybou na treťom mieste a má náskok pred Wegerom aj Fourcadom.
 
18,6km
Dominik Landertinger ide v záverečnom bežeckom okruhu na maximum, ale jeho beh nie je dostatočne rýchly. Rakúšan spadol na druhé miesto.
 
cieľ
Výborný výkon dnes podal Švajčiar Benjamin Weger, ktorý sa zaradil na priebežné tretie miesto v cieli. Čistá streľba by ho posunula do čela.
 
3. str
Ďalšie prekvapivé meno chce získať medailu. Jesper Nelin má za sebou tretiu čistú streľbu a patrí mu druhé mieste so stratou šestnástich sekúnd na Fourcada.
 
4. str
Dominik Landertinger bojuje o zlato. Rakúšan zvládol všetky štyri položky čisto a vedie o necelých deväť sekúnd. Johannes Thingnes Bø však bežal oveľa rýchlejšie.
 
cieľ
Martin Fourcade prišiel do cieľa na druhom mieste. Francúz by v prípade bezchybnej streľby vyhral, ale s dvoma nepresnoťami stratil na lídra viac ako štyridsať sekúnd.
 
3. str
Nenápadný Jakov Fak predvádza bezchybný výkon na strelnici. Slovinec trafil všetkých pätnásť terčov a patrí mu štvrté miesto.